Polskie i polonijne biznesy w Chicago i okolicach
Strony rozrywkowe
Atrakcje turystyczne w Chicago

Nasze adresy

Znajdź informacje w naszym zbiorze:        
 

Dzielnice / Okolice Polonijne

Gdzie mieszka nasza Polonia?
 
Prawie całe Chicago jest podzielone na dzielnice etniczne, tak więc Polacy też mają swoje skupiska. 

Wedlug statystyk wynika ze nasi rodacy mieszkaja w calym stanie Illinois.  Ale jednak jest kilka okolic z nasileniem ludnosci polonijnej / polskiej.  

W dzielicach gdzie mieszkaja nasi rodacy znajduje sie mnówstwo polskich delikatesów, ksiegarnii, restauracji, biur podróży itp. 


Za dzielnice polskie uważa się większe skupiska Polaków i nazywane są według nazwy parafii. 

Pierwsza dzielnica Polska w Chicago była "Bucktown", nazywana:  Trójcowo, nazwa jej pochodzi od parafii kościoła "Świętej Trójcy".

Następna, polska dzielnica w Chicago została przesunięta na północ u zbiegu ulic Milwaukee i Belmont. Jest ona bardzo popularna i nazywana jest najczęściej "Jackowo", albowiem jest tam parafia Św. Jacka, która była stworzona w latach 70-tych. Wzdłuż ulicy Milwaukee można zauważyć mnóstwo Polskich delikatesów i innych biur usługowych. Po ulicach chodzą rodacy mówiący po polsku. Ale i z tąd Polacy zaczynają się wynosić trochę wyżej, u zbiegu ulic Belmont i Central, na zachod od tej pierwszej. 

Bardzo duże skupisko Polaków mieszka u zbiegu ulic Belmont i Central -- Belmont i Austin (na zachód od poprzedniej). W okolicy kościoła Ferdynanda, w którym tak niedawno nie było nawet Polskiej mszy św, a w tej chwili jest tam nie tylko polska msza sw. a nawet polska szkoła. W okolicy tej nie brakuje polskich restauracji, delikatesów, biur podróży i innych polonijnych bizesów.

Na poludniowej stronie miasta ( gdzie przewaznie zamieszkuja nasi górale), przy zbiegu ulic Pulaski i Archer mieszka równiez duzo Polonii. Tam tez znajduje sie slynny w naszym miescie Dom Podhalan.

Wspomnieliśmy tylko parę dzielnic, ale jest ich dużo więcej. Poprzez msze swięte w języku polskim odbywające się w wytypowanych kościołach, możemy stwierdzić że mieszkają w tej okolicy rodacy. Oto lista kościołów >> Tutaj

Od kilku lat Polacy, którzy nie chcą mieszkać w mieście Chicago, a chcą być blisko miasta, przeprowadzają się na północno-zachodnie przedmieścia jak Des Planes, Niles, Norridge, Park Ridge, Naperville i inne. Nie ma tam niestety polskich kościołów, ale piekarnie, restauracje i delikatesy zaczynają się rozwijać. Każdy rodak posiada samochód, więc nie ma problemu z przyjazdem do Chicago, a odległości są bardzo małe.

Dojazd ze srodmiescia (centrum) do okolicy Belmont i Milwaukee:
Z downtown mozna dojechac  kolejka "L - blue line" w strone lotniska O'Hare. Wsiasc mozna na ktorejkolwiek ze stacji w centrum, np. pod budynkiem stanu Illinois (Lake i Clark) lub Washington i Dearborn, obie stacje sa maly spacer oddalone od  hoteli. Wysiasc nalezy na stacji Belmont i lub przejechac autobusem po Belmont do ulicy Milwaukee, albo przejsc na piechote (15 min) na zachod do tej ulicy.

Przypominamy, ze w metropolii chicagowskiej mieszka około 950,000 Amerykanów polskiego pochodzenia, a w samym Chicago około 212,000 według ostatniego spisu ludności Census 2000, który odbył sie w roku 2000.

 Zyczymy Panstwu milego pobytu w naszym miescie.Historia Miasta