Polskie i polonijne biznesy w Chicago i okolicach
Strony rozrywkowe
Atrakcje turystyczne w Chicago

Nasze adresy

Znajdź informacje w naszym zbiorze:        


 

Praca:

Kandydaci ubiegajacy sie o prace muszą spełniać wszelkie wymogi prawne do pracy na terenie USA.

Co należy wiedzieć:
Jeżeli szukasz pracy, a nie jesteś biegły(a) w języku angielskim to w rachubę wchodzi tylko prasa polska, szczególnie "weekendowe" wydanie mające wiele ogłoszeń o pracę. Kupić je można w każdym Polskim sklepie/delikatesach.

Jeżeli natomiast angielski nie jest dla Ciebie problemem to masz do wyboru gazety lokalne w Chicago takie jak Chicago Tribune i Chicago Suntimes, które mają mnóstwo ogłoszeń oraz posiadają strony internetowe z szukarkami w działach pracy. Również publikowane są w języku angielskim strony internetowe z ogłoszeniami pracy, aby sprawdzić ich adresy, naciśnij >> Tutaj.

Lub zadzwoń do:

Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego
tel. 1-773-282-8206 wew. 328, 327
Dział zatrudnienia przy Zrzeszeniu Amerykańsko-Polskim bezpłatnie pomaga w znalezieniu pracy osobom, które ukończyły 18 lat, mają pozwolenie na pracę, mieszkają na terenie Chicago i posiadają przynajmniej podstawową znajomość angielskiego. Strona www.

Praca dla Studentów:
American Institute for Foreign Study - Praca i inne informacje dla Studentów (www po angielsku).
Camp America - Praca w USA dla Studentów (www po angielsku).
Carnegie Council on Ethcs and International Affairs - Oferty pracy dla studentów na okres wakacji w Chicago (www po angielsku).
Student Center - Program Work&Travel skierowany jest do studentów z całego świata chcących blizej zetknąc się z amerykanską kulturą. Mozliwośc doskonalenia języka angielskiego, poznania kraju, zarobienia i oszczędzenia pieniędzy poprzez mieszkanie i pracę ze studentami z całego świata.


Przypominamy, że należy mieć właściwe dokumenty, które pozwalają na pracę na terenie USA, ponieważ pracodawca będzie wymagał przy składaniu aplikacji np:

1. Dokument tzw. "Social Security"
- Należy go wyrobić po przyjezdzie do USA. Jest to karta z wytypowanym numerem na który bedą wpłacane Twoje podatki w chwili podjęcia pracy. Numer ten jest na całe życie. Jest on wymagany prawie wszędzie nawet przy wyrobianiu Prawa Jazdy w USA. Poniżej podajemy adresy biur, wiekszość z nich posiada tłumamacza. Zadzwoń i zapytaj się czy mają kogoś kto mówi po Polsku (przykład jak należy się zapytać/pisownia: Do you have someone who speak Polish? - przykład wypowiedzi: Du ju hew samłan hu spik polish?):
Social Security - Podstawowe informacje, adresy biur i mapki dojazdu, gdzie można SS karte wyrobić i więcej.

2. Dokument tzw. "Zielona Karta" - Posiadanie go umożliwia podjęcie legalnie pracy w USA. Dokument ten uprawnia Cię również do darmowego kształcenia się w szkołach publicznych, jak również opiekę medyczną i socjalną (dodatkowe wymogi). Posiadając Zieloną Kartę możesz swobodnie podróżować i bez żadnych ograniczeń wyjeżdzać i wracać do Stanów Zjednoczonych.
Zieloną Karte można wyrobić w Immigration Office; USINS Chicago District Office: 10 West Jackson Boulevard, Chicago, Illinois 60604, tel. 1-312-353-7334.

3. Losowanie tzw. "Zielonej Karty" - Co roku Stany Zjednoczone oferują losowanie Zielonej Karty. Prosimy odwiedzić stronę w Polskiinternet.com / Biuletyn Polonijny,  gdzie opublikowane sa podstawowe informacje na temat losowania. Mozna wczesniej nadsylac zamowienia na ta loterie. 
Aby sie dowiedziec na temat tej loterii nacisnij tutaj.

W roku poprzednim rząd amerykański opublikował Loterię Wizową, zobacz stronę internetową Losowanie Zielonej Karty w USA.


Chicago Interfaith Committee:
Organizacja niedochodowa Chicago Interfaith Committee on Workers Issues udziela informacji dotyczacych minimalnej stawki godzinowej, pracy w nadgodzinach, przepisow BHP w miejscu pracy, praw broniacych przed dyskryminacja oraz przepisow regulujacych powstanie i dzialanie zwiazkow zawodowch. W zakres uslug wliczone sa konsultacje, porady i pomoc dla pracownikow w kwestii  odszkodowan, nawet tym nie posiadajacym zezwolenia na prace. Uslugi sa bezplatne. 
Po wiecej informacji prosimy dzwonic do Agaty Drygas, tel 773 728-8400 wew. 32.

Praca miejska w Chicago:
Jezeli szukasz pracy miejskiej np. jako: policjant, strazak czy tez chcesz uzyskac jakies stanowisko miejskie, to jeden z wymogow jest zamieszkanie w Chicago. Aplikanci (pracownicy) musza posiadac adres zamieszkania w Chicago, inaczej nie moga podjac takiej pracy.

Poniżej podajemy adres www (po angielsku) na temat wymóg  imigracyjnych:
Immigratrion and Naturalization Service 

Praca sezonowa podczas Miedzynarodowego Festiwalu Filmowego ktory odbedzie sie w pazdzierniku. Wiecej na ten temat znajdziesz na stronie festiwalu: tutaj Kto ile zarabia w naszym miescie, dowiesz sie
tutajŻyczymy Wam Powodzenia...


Zarobki:
Kto ile zarabia w naszym miescie, dowiesz sie tutaj.

Ciekawostka:
Wedlug ostatnich danych:
średnie wynagrodzenie w okolicach Chicago wynosi $19.26. Statystyka sporządzona przez US Bureau of Labor Statistics wykazuje, że przeciętne wynagrodzenie, które otrzymują pracownicy w okolicach Chicago wynosi $19.26 na godzinę. Z reguły pracownicy umysłowi otrzymują płace $24.03 na godzinę, a pracownicy fizyczni $16.07 na godzinę. Sektor usługowy uplasował się na końcu ze średnim wynagrodzeniem $12.25 na godzinę. (inf. opulbikowane na podstawie Census, data 08/02)


Bezplatne porady:
Bezplatne porady:
773 728-8400 wew. 32

Praca sezonowa podczas Miedzynarodowego Festiwalu Filmowego, ktory odbedzie sie w pazdzierniku. Wiecej na ten temat znajdziesz na stronie festiwalu: tutaj

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w stanie Illinois.
W niedzielę 1 lipca, 2007 r. weszła w życie ustawa podwyższająca  minimalną stawkę godzinową do $7.50 na godzine.

Jest to piąta pod względem wielkości stawka godzinowa w kraju. Minimalna stawka godzinowa jest obecnie w Illinois wyższa o $2.35 od federalnej minimalnej stawki godzinowej, wynoszącej $5.15. Podwyżka minimalnej płacy dotyczy około 650 tys. najmniej zarabiających robotników. Ustawa stanowa przewiduje dalszy stopniowy wzrost minimalnego wynagrodzenia do 8 dol. 25 centów do roku 2010. Jak wynika z badań Instytutu ds. Polityki Ekonomicznej oraz Głosu na Rzecz Dzieci w Illinois, sporą grupę – około 144 tys. osób – spośród tych, którzy skorzystają z podwyżki minimalnego wynagrodzenia – stanowią rodziny z dziećmi, z czego 60 procent to samotne matki.Dzięki podwyżce polepszy się byt materialny dla około 270 tys. dzieci w Illinois.

Stanowy Departament Pracy (Illinois Department of Labor) rozpoczął dystrybucję plakatów informacyjnych wśród zakładów pracy. Wywieszenie plakatu jest obowiązkowe.
Informacje nt. nowych przepisów dotyczących wynagrodzenia można znaleźć pod adresem: www.state.il.us/agency/idol
.