Polskie i polonijne biznesy w Chicago i okolicach
Strony rozrywkowe
Atrakcje turystyczne w Chicago

Nasze adresy

Znajdź informacje w naszym zbiorze:        
 
Social Security

Social Security:
"Social Security" czyli "Ubezpieczenie Społeczne" jest to karta z wytypowanym numerem na który bedą wpłacane Twoje podatki od zarobków. Później w wieku emerytalnym można ubiegać się o emeryturę. Numer ten jest wytypowany na całe życie. Jest on wymagany prawie wszędzie nawet przy wyrabianiu Prawa Jazdy, czy też ubieganiu się o pożyczkę w USA. Więcej o wybranych zagadnieniach związanych z tą kartą, ogolne informacje na temat Ubezpieczenia Społecznego (SS) dowiesz się PO POLSKU, naciskajac >> Tutaj, i możesz te informacje nawet wydrukować, (musisz posiadać program Acrobat - ściagniej sobie go za darmo).

Wymagania:

Aplikacje o karte Social Security należy składać w biurach SS, gdzie nie ma zadnej opłaty za te uslugi. Aplikacja powinna byc wypelniona uzywajac dlugopisu (o niebieskim lub czarnym kolorze atramentu). Dokumenty jakie sa wymagane to:

Dokument ukazujący wiek (metryka urodzenia, kopia ze szpitala wydana przed 5 rokiem zycia, lub metryka chrztu wydana przed 3 miesicem zycia, paszport)

Dokument ukazujący tozsamosc
(paszport, prawo jazdy, karta pracownika, metryka slubu, ID-karta szkolna, lub inny dokument ukazujący podpis, imię i nazwisko, wiek.../metryka urodzenia nie będzie brana pod uwagę)

Dokument ukazujący status pobytu w USA (zielona karta, lub inny dokument wydany przez biuro imigracyjne USA)
Należy aplikacje podpisać i wysłać wraz z wymaganymi orginalnymi dokumentami do najblizszej placowki SS, pozniej dokumenty te zostana zwrocone (kopie dokumentow nie beda przyjete). Jezeli nie chcesz wysylac orginalnych dokumentow, zrob ich kopie i personalnie dostarcz je do biura pokazujac orginalne dokumenty pracownikowi SS.

Druk podania o numer SS
można dostać w każdym biurze Social Security,  lub zrobic kopie ze strony interetowej po agnielsku (musisz miec załadowany program Acrobat), naciśnij Tutaj.

Biura SS w Chicago i okolicy

Wiekszośc biur w Chicago i okolicy posiada osobę mowiąca po polsku. Aby znaleźć adres biura w Twojej dzielnicy, naciśnij Tutaj.

Telefon / pomoc w jezyku polskim:
Biuro SSA (Social Security Administration) uruchomiło bezpłatna linie informacyjna SSA, która jest obsługiwana przez mówiących roznymi jezykami operatorow, m. in. po polsku: tel. 800 772-1213, w dni powszednie w godz. od 7:00 rano do 7:00 po południu. Po wykreceniu numeru telefonu uslyszycie Panstwo nagranie na maszynie, aby wybrac jezyk (angielski lub hiszpanski), nalezy wiec nacisnac na "1" czyli jezyk angielski i poczekac na przedstawiciela Social Security i poprosic tlumacza - kogos kto mowi po polsku (Speak Polish). 

Polecamy Oficjalną Strone po polsku     Social Security.


  • Get Acrobat Program


      Strona Poprzednia  |  Informacje i Porady  |  Informacje o SS  |  Biura SS