Polskie szkoly sobotnie, organizacje studenckie, itp
Urzedy miejskie, sprawy emigracyjne, itp

Polskie i polonijne biznesy w Chicago i okolicach
Strony rozrywkowe


Nasze adresy

Znajdź informacje w naszym zbiorze:        


Porady Praktyczne: 
Co nalezy wiedziec i co zabrac ze soba...

1. Miej ze soba gotowke - dolary USD. Oficjalna walutą w USA jest dolar (USD), który dzieli się na 100 centów. W obiegu są monety o nominałach: 1 (penny), 5 (nickel), 10 (dime), 25 (quarter), 50 (half-dollar) centów i 1 USD oraz banknoty o wartościach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 USD.  

Nie mozna tutaj uzywac ani rozmienic zlotowek czy tez Euro. Na lotnisku isnieje 1 kiosk wymiany walut, wymiana taka nie bedzie dla Ciebie korzystna. Niektore banki  (np. w srodmiesciu Bank of America;  skrzyzowanie Chicago Avenue i LaSalle Street) i niektore banki Fifth Third rozmienia Ci Twoja walute na dolary (USD), ale bedzie Cie to bardzo drogo kosztowac. 

2. Wez ze soba dowód tożsamości  a przede wszystkim Prawo Jazdy, na ktorym mozesz legalnie tutaj na poczatku jezdzic samochodem. Nie jest tutaj praktykowane Miedzynarodowe Prawo Jazdy. Prawo jazdy powinno być trzymane w miejscu, z którego szybko możemy je wyjąć i okazać w razie potrzeby. 
Nt. prawa jazdy dowiesz sie tutaj

3. Wez ze soba: metryke urodzenia (przy wyrabianiu paszportu, lub prawa jazdy moga wymagac), metryke slubu. Jezeli sa to dzieci/mlodziez, to nalezy wziac ze soba metryki sakramentow: np. chrztu, bierzmowania itp. (moze im sie to przydac w przyszlosci). 

4. Wez ze soba odpowiednia odziez. W Chicago pogoda jest troche podobna jak i w Polsce. ale w lecie moze byc tutaj bardzo, bardzo goraco, a w zimie bardzo zimno i wiatr.  Chcemy wspomniec, ze w lecie nalezy uwazac na wysoka temerature i przebywac w ochadzanych pomieszczeniach, nie przebywac dlugo na dworzu oraz zaopatrzyc sie w wiatraki i urzadzenia chlodzace. Podczas lata duzo ludzi starszych umiera z powodu goraca. 

5. Czeki nalezy wystawiac  w dolarach (USD) tylko, poniewaz inne waluty nie sa akceptowane, a wrecz instytucje, banki pobieraja bardzo wysokie prowizje za wymiane. Mozna tutaj na miejscu wyrobic tzw. Money Orders na Poczcie, w placowkach Currency Exchange oraz bankach. Nie nalezy wysylac gotowki robiac oplaty za uslugi, czy jakiekolwiek zakupy na linii. Czek czy tez Money Order bedzie Twoim dokumentem ze wykonales  jakakolwiek oplate. 

6. Karty kredytowe takie jak:  Visa,  Master Card, Americna Express, Discover Card, Diners Club są tutaj powszechnie akceptowane (ale niektore hotele, restauracje. sklepy moga odmowic). Powinniśmy mieć przy sobie co najmniej jedną kartę kredytową, gdyż większość moteli / hoteli i wypożyczalni samochodów żąda wpłaty zaliczki właśnie przy jej pomocy.

7. Chcąc uzyskać zniżki w podróżowaniu autobusem lub kolejka po rozległych obszarach Chicago i okolicy należy kupować bilety tygodniowe, lub miesieczne, lub karty IPass. Bilety takie mozna dostac na stacjach kolejowych, w niektorych bankach, a nawet sklepach Jewel. 
Nt. komunikacji w Chicago dowiesz sie tutaj

8. Chcąc uzyskać zniżki w podróżowaniu samolotem po rozległych obszarach USA należy kupować bilety z 21-dniowym wyprzedzeniem. Delta, British Airways i Virgin Atlanic oferują „Discover America Pass”, który po niższych cenach zapewnia od 3 do 10 biletów (w formie kuponów) na podróże po USA.

9. Jeśli jesteś studentem koniecznie zabierz międzynarodową legitymację studencką ISIC, możesz dzięki niej uzyskać wiele zniżek,  w hostelach lub przed wszystkim uzywajac lokalnej transportacji miejskiej (są to niekiedy naprawdę znaczne oszczędności). 
Nt. hosteli dowiesz sie tutaj

10. Na poczatku najlepiej zatrzymaj sie u rodziny lub w motelu. Studenci moga zatrzymac sie w hostelu posiadajac legitymacje studencka. Jezeli bedziesz przebywal/a tutaj dluzej, wynajmij sobie pokoj, lub mieszkanie. Wymagany jest tzw. miesieczny depozyt przy wynajmowaniu mieszkan. Ogloszenia otrzymasz w Polonijnych gazetach: Dziennik Zwiazkowy lub Kurier Codzienny. 
Nt. mieszkan i kwater w Chicago dowiesz sie tutaj
Nt. noclegow dowiesz sie tutaj. 

11. Napięcie pradu w USA ma 110/120 V. Wszystkie urzadzenia elektryczne przywiezione z Polski nie beda tutaj dzialaly (transformator wymagany). Na poczatku wez ze soba urzadzenia na baterie. Pozniej zaopatrzysz sie tutaj w odpowiednie urzadzenia elektryczne. [ Informacje podane są w celu porad turystycznych na linii.]